Masaż tajski – na czym polega?

Poznaj jedną z najbardziej fascynujących i unikalnych form masowania na świecie. Poza popularnymi przekonaniami o relaksacyjnych właściwościach i duchowej sferze ta starożytna sztuka czerpie z wielowiekowych tradycji Tajlandii, które sięgają setek lat wstecz – oto masaż tajski. Choć zabieg popularny jest na całym świecie, to dziś przyjrzymy się bliżej, czym tak naprawdę jest wspomniany zabieg, jakie jest jego pochodzenie i historia oraz przejrzymy istniejące techniki masowania.

Pochodzenie i historia masażu tajskiego

Masaż tajski, znany również jako „Nuad Boran”, ma swoje korzenie w Tajlandii. To niezwykle stara praktyka, której tradycje sięgają epoki Ayutthaya (1350-1767). Jest ona przede wszystkim ściśle związana z buddyzmem i medycyną ajurwedyjską, co wpłynęło na jej rozwój i techniki.

Technika masowania i zasady działania

Podczas wykonywania zabiegu masażysta wykorzystuje całą serię ruchów, które obejmują takie techniki jak m.in. nacisk, rozciąganie, i manipulację ciałem klienta. Nie jest to masowanie w tradycyjnym sensie, a bardziej zestaw technik uciskowych i nie tylko. W trakcie wykonywania zabiegu wykorzystuje się różnego rodzaju chwyty, takie jak ściskanie, dociskanie, pociąganie i przeciąganie. Mają one na celu stymulację całego ciała.

Różnice w technikach

Opisywany zabieg jest unikalny głównie ze względu na swoje oryginalne techniki. Jest to interaktywny proces, w którym zarówno masażysta, jak i klient są aktywnie zaangażowani. Osoba wykonująca zabieg wykorzystuje swoje ciało do wykonywania poszczególnych technik. Zalicza się do nich np. ślizganie się, używanie łokci czy kolan. To właśnie te cechy odróżniają masaż tajski od innych wariantów.

Masaż tajski – zabieg, który pokochały miliony

Opisywany zabieg to nie tylko sposób na odprężenie i relaksację. Należy pamiętać, że to również starożytna sztuka, która czerpie z tradycji i kultury Tajlandii oraz oferuje unikalne techniki. Niezależnie od tego, czy traktujemy go jako formę relaksacji, czy też jako sposób na poprawę ruchomości ciała, masaż tajski jest fascynującym doświadczeniem, które zdecydowanie warto poznać bliżej.